Login
Add Snippet

2020 Dual Meet Results

Text Area
Simple formatted text
Delete Edit_snippet

OF vs WG/CB - June 30th, 2020

File Attachments
Upload and embed files
Delete Edit_snippet

OF vs BMSW - June 25th, 2020

File Attachments
Upload and embed files
Delete Edit_snippet

OF vs PMP/DN - June 18th, 2020

File Attachments
Upload and embed files
Delete Edit_snippet

OF vs Neely Farms - June 11th, 2020

File Attachments
Upload and embed files
Delete Edit_snippet

All SAIL Results

Here is the link for Greenville Journal to view rankings for all teams in SAIL.

CLICK HERE

Text Area
Simple formatted text
Delete Edit_snippet

Past C&C Results

Text Area
Simple formatted text
Delete Edit_snippet

Championships and Classics 2019

Orchard Farms Swim Team were well represented at the 2019 Championships and Classics Meets. We broke 2 meet records at Championships had a few individuals and relays placed in the top 3 (marked in red below) at both meets.

2019 CHAMPIONSHIP RECORD BREAKERS:

15-18 Girls Medley Relay - Milly Byrne, Scarlett Smith, Katy Permanente, Tori Vega

15-18 Girls 50M Fly - Milly Byrne


2019 - Classics Meet

FIRST PLACE:

  • 15-18 Girls Freestyle Relay - Milly Byrne, Katy Permanente, Tori Vega, Scarlett Smith
  • Brittany Utterback - 100 IM, 100 Free

HIGH POINT WINNER:

Brittany Utterback was the High Point Winner for the 11-12 Girls - WAY TO GO BRITTANY!!!

RESULTS:

Zac Belknap - 8th 50 Free, 9th 50 Fly, 9th 100 Free

Drew Byrne - 16th 50 Fly

Milly Byrne - 4th 100 IM, 4th 50 Back

Brynn Hoxworth - 7th 25 Breast

Liam Montes - 2nd 25 Free (OFG Record), 3rd 25 Breast, 2nd 50 Free

Scarlett Smith - 7th 50 Free, 6th 50 Breast, 7th 100 Free

Brittany Utterback - 1st 100 IM, 1st 100 Free, 3rd 50 Fly

Tori Vega - 8th 50 Free, 10th 50 Fly

2019 - Championships Meet

8 & Under Boys Medley Relay - 5th - Isaac Eidson, Caden Priddy, Grant Newton, Dax Waller

15-18 Girls Medley Relay - 1st - Milly Byrne, Scarlett Smith, Katy Permanente, Tori Vega

Mary Kate Bishop - 7th 50 Free, 16th 100 Free

Drew Byrne - 19th 50 Breast, 4th 50 Back

Milly Byrne - 1st 50 Fly

Brynn Hoxworth - 11th 50 Free, 8th 25 Fly

Jackson McConkey - 10th 50 Fly

Grant Newton - 23rd 25 Free, 12th 25 Free

Caden Priddy - 4th 100 IM, 21st 25 Breast

Leia Sfiris - 11th 25 Back

Mimi Sherman - 8th 100 IM, 4th 100 Free, 10th 50 Back

Tori Vega - 1st 100 Free

Dax Waller - 7th 50 Free, 11th 25 Breast

8 & Under Boys Free Relay - 4th - Grant Newton, Lucas Sovern, Caden Priddy, Dax Waller

11-12 Girls Free Relay - 8th - Mimi Sherman, Annika Killian, Lexi Rogers, Mary Kate Bishop

2018

Here are the results for our 2018 swimmers:

Classics Meet

Milly Byrne (15/18) - 10th 100 IM, 7th 50 Back

Katelyn Latta (11/12) - 15th 50 Back

Jackson McConkey (11/12) - 16th 100 IM

Liam Montes (9/10) - 10th 50 Free, 6th 25 Back

Ricky Oeser (13/14) - 14th 50 Breast

Canyon Priddy (13/14) - 14th 50 Fly

Campbell Smith (15/18) - 14th 50 Breast

Scarlett Smith (15/18) - 4th 50 Free, 6th 50 Breast, 2nd 100 Free

Tori Vega (15/18) - 11th 50 Fly

CHAMPIONSHIPS Meet

13/14 Boys Medley Relay - 5th Place - Zac Belknap, Ricky Oeser, Canyon Priddy, James Rushing

15/18 Girls Medley Relay - 1st Place - Milly Byrne, Scarlett Smith, Tori Vega, Katelyn Ferrell

15/18 Boys Medley Relay - 6th Place - Drew Byrne, Campbell Smith, Cley Parker, Ethan Montes

Zac Belknap (13/14) - 20th 50 Free, 12th 100 Free, 15th 50 Back

Drew Byrne (15/18) - 17th 50 Breast, 22nd 50 Back, 22nd 50 Fly

Milly Byrne (15/18) - 2nd 50 Fly

Brynn Hoxworth (9/10) - 10th 25 Breast, 

Katelyn Latta (11/12) - 12th 50 Fly

Jackson McConkey (9/10) - 9th 50 Free, 14th 25 Back

Ricky Oeser (13/14) - 15th 50 Fly

Cley Parker (15/18) - 18th 50 Free, 9th 100 Free, 11th 50 fly

Caden Priddy (8&U) - 14th 100 IM

Canyon Priddy (13/14) - 5th 100 Free, 12th 50 Back

Campbell Smith (15/18) - 5th 50 Free

Brittany Utterback (11/12) - 1st 100 IM, 

Tori Vega - 2nd 100 Free

Nathan Walker (8&U) 6th 25 Back

13/14 Boys Free Relay - 5th Place - Zac Belknap, Ricky Oeser, Canyon Priddy, James Rushing

15/18 Girls Free Relay - 1st Place - Milly Byrne, Scarlett Smith, Tori Vega, Katelyn Ferrell

15/18 Boys Free Relay - 6th Place - Drew Byrne, Campbell Smith, Cley Parker, Ethan Montes

2017

Here are the results for our 2017 swimmers:

Classics Meet

6th Place - 15/18 Boys Medley Relay - Paul Andrews, Ian Faulconer, Drew Byrne, Peter Permanente

Paul Andrews (15/18) – 50 back 8th

Jenna Avery (11/12) – 50 breast 13th

Zachary Belknap (11/12) – 50 free 7th, 100 free 14th

Milly Byrne (13/14) – 50 free 3rd, 100 IM 1st, 50 back 2nd

Ian Faulconer (15/18) – 100 IM 10th

Brynn Hoxworth (8 and U) – 25 breast 3rd

Caden Hoxworth (15/18) – 50 breast 6th, 50 fly 8th

Emily Jason (11/12) – 100 IM 3rd, 50 breast 3rd, 50 back 2nd

Alexis McClard (15/18) – 50 free 6th, 50 breast 5th, 50 back 7th

Liam Montes (8 and U) – 25 free 1st, 50 free 1st, 25 back 3rd

Peter Permanente (15/18) – 50 fly 15th

Kaitlin Sebring (15/18) – 50 free 3rd, 100 free 3rd, 50 back 2nd

Brittany Utterback (9/10) – 25 free 7th, 50 free 6th, 25 fly 11th

Tori Vega (15/18) – 50 fly 11th

CHAMPIONSHIPS MEET

8 and U Boys Medley Relay 7th- Nathan Walker, Logan Farr, Liam Montes, Jackson Olivier-Hill

9/10 Girls Medley Relay 7th- Helen Walker, Lexi Rogers, Mimi Sherman, Mary Kate Bishop

11/12 Girls Medley Relay 7th- London Hoxworth, Jenna Avery, Katelyn Latta, Taylor Malone

15/18 Girls Medley Relay 1st- Alexis McClard, Caden Hoxworth, Tori Vega, Genevieve Wicklaz

15/18 Girls Free Relay 1st- Alexis McClard, Caden Hoxworth, Tori Vega, Genevieve Wicklaz

15/18 Boys Free Relay 1st- Paul Andrews, Ian Faulconer, Drew Byrne, Peter Permanente

Meryce Anderson (13/14) – 50 backstroke 19th

Paul Andrews (15/18) – 50 free 9th

Jenna Avery – 100 IM 3rd

Zachary Belknap (11/12) – 50 back 1st

Mary Kate Bishop (9/10) – 25 breast 14th

Drew Byrne (15/18) – 100 IM 14th, 50 back 10th, 50 fly 6th

Finn Cork (13/14) – 50 back 18th

Ian Faulconer (15/18) – 50 breast 1st, 50 fly 2nd

Brynn Hoxworth (8 and U) – 100 IM 13th

Caden Hoxworth (15/18) – 100 IM 1st

Katelyn Latta (11/12) – 50 back 9th, 50 fly 17th

Ethan Montes (13/14)– 50 free 4th, 50 breast 23rd, 100 free 19th

Peter Permanente (15/18) – 100 IM 1st, 50 back 4th

Tori Vega (15/18) – 50 free 1st, 100 free 1st

Helen Walker (9/10) – 25 back 22nd

Text Area
Simple formatted text
Delete Edit_snippet

2017 Divisional Results

Here is the link to the results from our Divisionals Meet in Green Division 2017.

Orchard Farms came in 2nd place!

Division Results 2017

Text Area
Simple formatted text
Delete Edit_snippet
Add Snippet